Skontaktuj się z nami: 22 219 62 25 | Email
» Biura bez prowizji. Skontaktuj się z nami:
694 135 827
22 219 62 25
kontakt@biuranet.pl

Zastrzeżenia prawne:

BIURANET.pl,
Ul. Domaniewska 39 A,
02-672 Warszawa

KRS 0000245692
NIP 525-23-50-883
wysokość kapitału zakład. 50.000 pln
 
Strona Główna > Wiadomości > Czy w Bydgoszczy powstaną kolejne...
 
Czy w Bydgoszczy powstaną kolejne biurowce
19.05.2015
Kolejne inwestycje firm sektora nowoczesnych usług biznesowych (BPO/SSC) napędzają rozwój rynku biurowego w Polsce regionalnej. Dotyczy to już nie tylko największych aglomeracji, jak Kraków, Wrocław czy Gdańsk. Placami budowy biur stają się także mniejsze ośrodki jak Lublin, Rzeszów, Kielce czy Szczecin. Czy Bydgoszcz jest w stanie z nimi rywalizować?
news photo
- Rozwój już obecnych tu firm jak Atos, Alcatel Lucent czy SDL, a także potencjał całego regionu pozwalają sądzić, że pojawienie się u nas kolejnych inwestorów sektora nowoczesnych usług dla biznesu jest kwestią czasu – mówi Edyta Wiwatowska, Prezes Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, odpowiedzialnej za relacje inwestorskie w regionie.

Coraz więcej pytań o Bydgoszcz

Eksperci potwierdzają, że od 2-3 lat zapytania o potencjał Bydgoszczy i regionu pojawiają się coraz częściej w kontekście poszukiwań miejsca pod inwestycję. Wynika to głównie z tego, że rynek pracy w największych lokalizacjach, tzw. „pierwszego wyboru” (jak Kraków czy Wrocław) powoli się nasyca. Dla mniejszych inwestorów wchodzących dopiero do Polski, a zwłaszcza dla tych, którzy są już obecni i szukają dodatkowej lokalizacji w związku z rozwojem, mniejsze aglomeracje są naturalnym kierunkiem. – Bydgoszcz, obok, Kielc, Lublina, Rzeszowa czy Szczecina rzeczywiście pojawia się coraz częściej w zapytaniach od inwestorów sektora BPO/SSC poszukujących miejsca pod inwestycje. Są to głównie obecne już w Polsce firmy, które w związku z nowymi projektami czy przejmowaniem większych kompetencji poszukują atrakcyjnych inwestycyjnie rynków, rozwiniętych infrastrukturalnie, z dużą dostępnością kadry i powierzchni biurowych – komentuje Błażej Kucharski, dyr. regionu w międzynarodowej agencji Colliers International.

O przełożenie zainteresowania na konkretne inwestycje trzeba się jednak mocno starać, bo inne ośrodki również wyciągają rękę do inwestorów. – Wiele ośrodków w Polsce, stara się obecnie podnosić swoją atrakcyjność i walczy o inwestorów. Bydgoszcz nie pozostaje w tyle, aktywnie promujemy region i kreujemy sprzyjające warunki inwestycyjne. Organizujemy wiele spotkań branżowych i jesteśmy obecni na wielu wydarzeniach w Polsce i zagranicą – dodaje Edyta Wiwatowska z BARR.

Biurowce – papier lakmusowy inwestycji

Oprócz wnikliwej analizy potencjału i dostępności kadry (kluczowy element), rozwoju infrastruktury czy ogólnego poziomu życia, inwestorzy sektora BPO/SSC pod lupę biorą rynek biurowy, czyli możliwości fizycznej lokalizacji swojego biura i stworzenia atrakcyjnego środowiska pracy. Większość firm wymaga tutaj nie tylko dostępności nowoczesnej powierzchni biurowej klasy A, ale też dobrej konkurencji na tym rynku oraz elastyczności deweloperów, czyli możliwości zwiększania wynajmowanej powierzchni. Z jednej strony pozwala im to na kosztową optymalizację, z drugiej jest też wyznacznikiem dojrzałości inwestycyjnej danego rynku. Jak zaznaczają eksperci, większa dynamika wzrostu rynku biurowego zwiększa szanse regionu w inwestycyjnym wyścigu.

Wyścig biurowych zbrojeń
Podaż biur w Bydgoszczy wynosi obecnie nieco ponad 41 tys. mkw. Dla porównania – w Rzeszowie jest to blisko 44 tys., w Kielcach ponad 57 tys., a w Lublinie czy w Szczecinie blisko 100 tys.

Znajdz biura do wynajecia w Bydgoszcz

Nieco lepiej w tym gronie wypada Bydgoszcz w kategorii powierzchni w budowie – blisko 14 tys. mkw., przy 3 tys. w Lublinie, 7 tys. w Kielcach, 20 tys. w Rzeszowie i 29 tys. w Szczecinie. Bardzo ciekawe przedstawia się wskaźnik pustostanów. Jest na najniższym (w śród tych miast) i bardzo niskim w ogóle poziomie (6,2%), co może świadczyć, że podaż nie nadąża za popytem. - Rynek biurowy w takich aglomeracjach jak Bydgoszcz, jest już tak chłonny, że realizowane i planowane w tym mieście inwestycje nie powinny mieć żadnych problemów z pozyskaniem najemców. Ponadto, obecnie spora część najemców zajmuje budynki klasy B i C, odbiegające od dzisiejszych standardów i nie dające możliwości ekspansji. Dostarczona na ten rynek nowoczesna powierzchnia klasy A na pewno znajdzie więc swoich nabywców - dodaje Błażej Kucharski z Colliers International. Rynek biur działa w ogromnej większości spekulacyjnie. Oznacza to, że najpierw trzeba podjąć ryzyko inwestycyjne, a później dopiero komercjalizować biurowiec, uzyskując zwrot z nakładów. Ryzyko się jednak opłaca, bo, kto zaryzykuje jako pierwszy, ma do wygrania najwięcej. - Aby zabezpieczyć rosnące potrzeby naszych obecnych najemców, a także stworzyć warunki dla nowych firm, w IV  kwartale tego roku oddamy do użytku nowy budynek biurowy ETA, a w przyszłym roku kolejny - TETA.

Oba dostarczą na rynek blisko 10 tysięcy mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej – mówi Katarzyna Łoś-Wąs z Biznes Park Kraszewskiego 1, największego bydgoskiego dewelopera powierzchni biurowych. W planach wszystkich deweloperów jest łącznie 30 tys. mkw., co jest dobrym prognostykiem, ale w innych miastach też będą powstawać biurowce. Jak zapewniają przedstawiciele Bydgoskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, Bydgoszcz ma też wiele innych autów, którymi może kusić inwestorów.
Przeczytaj również
news photo
21.08.2017
I połowa 2017 roku przyniosła w Stolicy Dolnego Śląska kontynuację pozytywnych trendów z 2016 roku, który okazał się rekordowy pod względem popytu i nowej podaży. Sytuację na rynku nieruchomości we Wrocławiu komentują eksperci Knight Frank. więcej »
Szukasz biura do wynajęcia ?

    Aby uzyskać informacje na temat cen, dostępności oraz możliwości obejrzenia:

    Zadzwoń pod numer:
    22 219 62 25

    Napisz do nas:
    kontakt@biuranet.pl


Biuranet poleca:
Biura do wynajęcia
Szukasz powierzchni biurowej
do wynajęcia ?
www.biuradowynajecia.com
Biura Silesia Star
Biura do wynajęcia Silesia Star
(w centrum Katowic)
www.silesiastar.pl
Biura do wynajęcia Warszawa
Nowoczesne biura do wynajęcia w
Warszawie. Od 7m2 do 200m2.
www.ibiuradowynajecia.pl
Biura serwisowane
Znajdź idealne biuro serwisowane
do wynajęcia (bez prowizji)
www.ibiuraserwisowane.pl
Twoja reklama tutaj